Mają sporo korzystnych właściwości, dlatego warto po nie sięgać codziennie. O czym mowa? O naturalnych probiotykach, które wspomagają pracę układu pokarmowego, odbudowują zaburzoną florę bakteryjną i wzmacniają odporność. Możesz je kupić w sklepie lub przygotować zupełnie samodzielnie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o dobroczynnych żywych kulturach bakterii.
Czym właściwie są probiotyki?
Probiotyki to żywe kultury bakterii, które są określane również mianem żywności czynnościowej. Są to między innymi wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego, które podawane w odpowiedniej ilości wywierają pozytywny wpływ na zdrowie.
Gdzie można znaleźć probiotyki?
Probiotyki można znaleźć w aptekach w postaci różnego rodzaju kapsułek i granulatów do rozcieńczania z wodą, ale występują również, chociażby w fermentowanych produktach mlecznych takich jak jogurty, kefiry oraz maślanki. To jeszcze jednak nie wszystko. Ich bogatym źródłem jest także kapusta kiszona, ogórki kiszone oraz zakwas z buraków. Naturalnym probiotykiem o niesamowitych właściwościach zdrowotnych jest także kwas chlebowy, napój produkowany na bazie drożdży i bakterii kwasu mlekowego.
Jakie korzyści płyną z przyjmowania probiotyków?
Korzystne oddziaływanie probiotyków na organizm wiąże się przede wszystkim z:
- hamowaniem rozwoju organizmów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym,
- eliminowaniem substancji toksycznych,
- regulowaniem perystaltyki jelit,
- zwiększeniem przyswajalności niektórych pierwiastków takich jak miedź, wapń, żelazo i mangan,
- zmniejszeniem częstości występowania zaparć i biegunek,
- normalizacją zaburzenia motoryki jelit,
- ochroną przed rozwojem stanów grzybiczych w miejscach intymnych.
Probiotyki wykazują wiele dobroczynnych właściwości. Dlatego powinny być przyjmowane nie tylko przez osoby chore, ale i zdrowe – w ramach profilaktyki.
/jk